- És neked a Bács-Kiskun megyei NAV-hoz tartozik a céged? – kérdezte a kolléganőm két vizsgálat között.
A rendelő szünetelt, beültünk a teakonyhába egy pohár vízzel. A 4D ultrahang masinánkkal mostanában nagyon sokat dolgozunk, mert a babavárók közül egyre több vidéki család jön be, hogy lássák a kismamájuk pocakjában mozgó kicsit. A péntekek a legmozgalmasabbak – néha délután hatig is megy a foglalási rend, és a kismamák hozzák a férjeket, az anyukákat, a nagyobbacska testvéreket is. A 28. heti vizsgálatok különösen szépek, mert akkor már igencsak kivehetők az arcvonások. A foglalási naptáron három hét csúszás van, amit szeretnénk pár hónapon belül lerövidíteni.
- Igen – mondtam. – Otthon jegyezte be a férjem annak idején, vidéken.
Bólintott, és ránézett az ablakra. Aztán visszanézett rám.
- Te, lehet, hogy érdemes lenne átgondolni. A bátyámnak van egy kis műszerészeti cége, és ő tavaly óta Pest megyei címre váltott. Egy fillért nem fizet IPÁ-t.
Ránéztem. Eddig fel sem merült, hogy ilyet lehet.
Másnap reggel kávé közben jutott eszembe, hogy felhívom őket. Csak az adminisztratív cégcím lenne más – nem a tényleges szolgáltatás helye. Ez a két dolog elválasztható, mondta a kolléganőm bátyja, és nekünk ez a tudás új volt. A magyar jog erre teljesen rendben lévő megoldást ad, csak az induláskor senki nem szólt róla.
A kolléganőm bátyja megadta a székhelyszolgáltatás pest megye linket. A szekhelycentrum.hu oldalán nemcsak Pest megyei opciók voltak, hanem budapesti II., V., VI., XII. kerületi címek is. A Pest megyei Újlengyel iparűzési adó-mentes része szúrt szemet az árvonal alján.
A székhelyszolgáltatás pest megye verziójánál pont azt találtam meg, ami az ultrahang-szakorvosi rendelő számára optimális volt – a megyei adó-mentes opció. Az ár éves szinten nem érte el azt, amennyit egy hónap IPÁ-ban fizettünk volna a saját megyénkben.
Megrendeltem egy 12+1 hónapos csomagot. A folyamat a következő hetekben rendben lezajlott: a szekhelycentrum.hu csapata átküldte a szerződést, a cégbírósági módosítási papírokat, és összefoglalót csinált, hogy mit milyen sorrendben kell beadni.
Az átállás úgy zajlott le, hogy a rendelőben semmi nem változott. Az ultrahangos vizsgálatok ugyanazon a vidéki címen folynak, és a betegek sem észlelnek semmit. A céges papírokon és a hatósági levelezésen viszont egy Pest megyei adminisztratív cím szerepel. A hatósági levelek sem hozzánk jönnek – amit a kolléganőm külön értékelt, mert ő szokott a postán állni hosszú sorokban. De ettől még mindnek a tartalmát azonnal megkapjuk elektronikusan, beszkennelve.
A szekhelycentrum.hu csapata tehát a leveleket átveszi, és értesít, ha valami fontos jött. Egy szakorvosi rendelőnél, ahol a betegek miatt amúgy sem könnyű elszakadni a munkától, ez különösen sokat számít. Főleg, hogy egy okoseszközön futhatom végig mindet.
A kolléganőmnek azóta is hálás vagyok azért a péntek délutáni beszélgetésért. A kismama-vizsgálatok között belefért egy pohár víz és egy ötlet, ami most már havi szinten meghozza a maga eredményét.
A rendelő tovább működik, a kismamák csak jönnek, és a céges cím végre olyan, amilyennek lennie kell. A péntek délutáni teakonyhás beszélgetésekből egyébként mostanában mindig kijön egy-egy hasznos téma – a következő alkalommal a női pénzügyi tanácsadási kérdésekről fog mesélni egy másik vidéki kolléganő, aki most kezdte el építeni a saját brandjét.
